Před zákrokem
Niťovému liftingu předchází konzultace s lékařem (na klinice kterou jste si vybrali) a případně pokud je potřeba, tak vyšetření. Účelem je zhodnotit, zda jste pro aplikaci mezonití vhodným kandidátem a zda právě mezonitě pomohou dosáhnout požadovaného vzhledu nebo pomohou v omlazení.
Ideální kandidát na zákrok je ten, jehož obličej už vykazuje známky stárnutí (ústní koutky poklesávají, nosoretní rýhy se prohlubují, tkáň na dolní čelisti poklesává, …), zároveň ale obličej nesmí mít moc nadbytečné těžké kůže. Na niťový lifting nebudete vhodným kandidátem ani v případě, pokud už u vás proces stárnutí pokročil výrazněji, a kůže ve vašem obličeji je příliš tenká s malým množstvím podkožního tuku. Ale nezoufejte, pokud pro vás mezonitě nebudou vhodným způsobem omlazení, je zde celá řada dalších možností.
V podstatě to lze shrnout tak, že na aplikaci tenkých mezonití je vhodný každý, jehož obličej právě začal vykazovat první známky stárnutí. Mírným problémem mohou ale být předchozí estetické zákroky v obličeji – pokud by po nich zůstala tkáň zjizvená, ztížilo by to správnou aplikaci mezonití. O každém předchozím zákroku proto musíte lékaře důkladně informovat a ten následně zhodnotí všechna pro a proti.
Niťový lifting ale má samozřejmě také kontraindikace. Zákrok není doporučený v těchto případech:
- Probíhající infekční onemocnění.
- Probíhající onkologické onemocnění.
- Tendence kůže k tvorbě keloidních jizev.
- Při poruchách srážlivosti krve.
- Během těhotenství.
Pokud definici vhodného klienta splňujete a nejsou žádné překážky k zákroku, po konzultaci se může ihned přistoupit k samotnému zákroku, jelikož ten nevyžaduje celkovou anestezii, není potřebné ani předoperační vyšetření.
Zákrok samotný
Samotný zákrok začíná pořízením fotografií a zdokumentováním stavu obličeje před zákrokem (slouží ke srovnání před a po, pro klienty i pro kliniku). Poté je na místa, do kterých se budou aplikovat mezonitě, nanesen znecitlivující krém. Následně lékař s pomocí jehel nebo kanyl začne protahovat mezonitě tkáněmi. Rozsah zákroku a počet nití je vždy dán individuálními potřebami konkrétního klienta. Obvykle jde o 5-10 nití do jedné poloviny obličeje. Mezonitě se upevňují v podkožní tukové vrstvě k různým fixačním bodům, například vazům a podobně. Tím se vytváří jakási podpůrná síť nití, která vypne kůži na obličeji a vyhladí vrásky. Později po zákroku tuto síť začne prorůstat nově vznikající vrstva kolagenu. Zákrok může trvat podle náročnosti přibližně 20-60 minut. Během jedné procedury lze ošetřit celý obličej, případně i jiná místa na těle. Zákrok lze pro lepší výsledky také kombinovat s jiným ošetřením (například s výplněmi kyselinou hyaluronovou či botulotoxinem, chemickým peelingem a podobně).
Pooperační péče a rekonvalescence
Niťový lifting pomocí mezonití je velmi šetrná metoda, proto může klient ihned po zákroku odejít domů. Odchází buď s kompresní maskou přes obličej, nebo s tejpovacími pásky, které se nalepí pouze na místa, do kterých byly nitě zavedeny. Účelem tohoto opatření je zabránit přílišnému pohybu mimických svalů v ošetřovaných oblastech. Masku je potřebné nosit alespoň po dobu 1 týdne, a to ve dne i v noci.
První výsledky jsou znatelné okamžitě po zákroku – kůže je vytažená a napnutá. Může se ale stát, že klient bude na obličeji pozorovat mírné nerovnosti. Jde však pouze o přechodný stav, který se do 7-10 dnů upraví.
Okamžitě po zákroku je dobré ošetřená místa chladit. Pokud je bolest silnější, nasadí se analgetika. Dobré je brát také léky na urychlení hojení, například Wobenzym a dopřát si dostatek odpočinku a relaxace. Doba hojení po aplikaci mezonití většinou vyžaduje pouze 7 dní.
Přesto je ale dobré se v prvních 14 dnech po zákroku vyhnout některým činnostem, a to zejména:
- Sauně či soláriu.
- Masážím obličeje.
- Cvičení a velké fyzické zátěži.
- Ošetření u stomatologa.
- Parním lázním.
- Jakékoliv činnosti při kterých musíte mít na hlavě helmu.
Výsledky niťového liftingu jsou znatelné okamžitě, nejsou ale ještě konečné. Nitě až do jejich vstřebání budou stále stimulovat tvorbu kolagenu v podkoží. Konečný výsledek proto uvidíte až po jejich vstřebání, tedy nejdříve po 3 měsících od zákroku. Rychlost vstřebání nití může být individuální, u někoho to proto může trvat déle. Výsledný omlazující efekt následně přetrvá po dobu 1 až 3 let a pak jej lze opakovat.
Možné komplikace a rizika
Niťový lifting s sebou přináší samozřejmě také určitá rizika a možné komplikace. Ve většině případů ale nejsou nijak závažné.
Nejčastější komplikací po niťovém liftingu jsou hematomy a otok v ošetřované oblasti. Jde ale o naprosto přirozenou reakci organismu na provedený zákrok. Pro zmírnění těchto problémů mohou být podávány léky proti otokům či homeopatika.
Ojediněle může dojít k zánětu v místě aplikace nití. Takový stav se pak řeší antibiotiky. Klient může po zákroku pociťovat také pnutí či pálení v kůži, tento stav ale do pár dní sám od sebe vymizí. Závažnější, ale stále řešitelnou komplikací, je viditelná projekce nitě zavedené do kůže. Ať už se niť posune, prosvítá, vyčnívá, či v nejhorším případě uvolní, lékař vždy může tento stav napravit. Nejlepší prevencí komplikací spojených s nitěmi je ale výběr zkušeného chirurga, ověřené kliniky a dodržování doporučení ošetřujícím lékařem.
Další informace najde na stránce Otázky a odpovědi, nebo se můžete podívat na Recenze, zkušenosti a hodnocení.